Необхідні вітаміни для зубів

Основна роль їжі для зубощелепної системи – це повноцінне навантаження зубів і зв’язкового апарату. Для профілактики захворювань пародонту( тобто тканин,що оточують зуб) насамперед існує потреба у жорсткій і грубій їжі. Крім цього їжа повинна містити в собі вітаміни, а саме: A,В, C, E , D і К. Вітамін A або ретинол підсилює захисні властивості шкіри та слизової. При його нестачі на зубах може з’являтися жовта пігментація і гіпоплазія твердих тканин зубів, якщо недостатня кількість вітаміну виявилася в період їх розвитку. Якщо ж нестача у вітаміні A відбулася після прорізування зубів,виникає таке захворювання як гіперкератоз і проліферація базового шару.

При надлишку вітаміну A відбувається аномалія розвитку щелеп, мови, а так само аномалія густини дентину.

При нестачі вітаміну B, на фоні гіповітамінозу вітаміну A, може бути атрофія слинних залоз, що призводить до змін у пародонті. При цьому в яснах спостерігається гіперкератоз епітелію, життєвий цикл епітелію робиться значно коротшим, що призводить до розвитку гінгівіту, а потім і пародонтиту.

Роль вітаміну E полягає в руйнуванні ліпідів і оберігання від переокиснення. Вітамін E активізує перетворення каротину в вітамін A, а також сприяє його активному засвоєнню. При нестачі вітаміну E може виникати кровоточивість ясен і розвинутися пародонтит або навіть пародонтоз. При досить тривалій недостачі цього вітаміну відбувається зменшення міозину, мінеральних речовин, а також накопичення холестерину і розвиток дистрофічних процесів.

Вітамін D відповідає за регулювання обміну кальцію і фосфору в організмі, стимулює ріст і формування кісток, бере участь у формуванні тканинного дихання. При нестачі вітаміну D розвивається всім відомий рахіт, а також карієс зубів. Крім цього, нестача вітаміну D призводить до первинного положення метаболізму кальцію. Відбувається збільшення обсягу органічного матриксу дентину. Може розвиватися остеопороз кісткової тканини альвеолярного відростка, у важких випадках виникає гіпоплазія емалі. При нестачі вітаміну D, а також кальцію і фосфору, у дітей виникає рахіт, а у дорослих розвивається остеомаляція ( тобто порушення мінералізації). Нестача вітаміну D провокує також уповільнений ріст щелеп, пізніше прорізування зубів, що надалі призводить до патологій прикусу.

Вітамін K необхідний організму для вироблення так званого протромбіну, який забезпечує згортання крові. Логічно, що при його недостатності виникає запалення і кровоточивість ясен як при чищенні зубів, так і мимовільно.

Вітамін C нормалізує проникність судинної стінки, її міцність та еластичність, а також підвищує її опірність до інфекції.

При нестачі вітаміну B і C розвивається таке захворювання, як цингА або скорбут. При цьому спостерігається кровоточивість, крововиливи в шкіру, підшкірну клітковину, в м’язи, суглоби, розвиваються дистрофічні процеси. Так само відбувається порушення утворення колагену, сповільнюється утворення кісткової тканини. Безпосередньо в порожнині рота виникає геморагічний гінгівіт, швидкоплинний пародонтит.

Аби уникнути перерахованих неприємних наслідків, не лінуйтесь стежити за власним здоров’ям, вживайте збалансовану їжу, насичену вітамінами та не забувайте відвідувати стоматолога з профілактичною метою.